»Naslednja vlada ne bo imela privilegija, da se bo pogovarjala o prioritetah, vse je nastavljeno, kar bo treba reševati – energetiko, draginjo, inflacijo … in tudi strukturne reforme – pokojninsko, zdravstveno, davčno,« je o prednostnih nalogah prihodnje vlade dejal predsednik LMŠ Marjan Šarec.
Spomnil je, da se je v javnem sektorju rokohitrsko omogočilo zvišanje plačnega stropa za zdravnike, a je ustavno sodišče k sreči ta sporni člen PKP 10 spravilo s sveta: »Ampak duh je ušel iz steklenice, sindikati so na vratih, počakali bodo naslednjo vlado in prvi dan bo tok, tok na vrata. Od kod vzeti, je veliko vprašanje. Zagotovo ta vlada ni vodila smotrne javnofinančne politike, ampak je sprejemala predvolilne ukrepe.«
Posebej veliko pozornosti bo treba nameniti tudi področju zdravstva, je opozoril: »Veliko sem se ukvarjal z zdravstvom, zato vem, da ni vse v denarju. Veliko je tudi v organizaciji dela, zato pravim, da je organizacija tudi taka, da so popoldne kapacitete v bolnišnicah prazne. Denar je treba smotrno vlagati in digitalizirati sistem. Vedeti je treba tudi, da je v eni organizaciji čakalna doba več let, drugje pa je sploh ni in človeka bi lahko usmerili tja. V organizaciji dela so še ogromne rezerve. Zadnje kar je, da se bomo najprej pogovarjali o zdravniških plačah.«
Če bi vse, kar je šlo za koruptivne posle, namenili za paciente, bi danes iz tujine hodili k nam gledat, kako to urejamo, je poudaril in spomnil na to, da so se na isti jahti srečali Božo Dimnik, Janez Janša, dobavitelji … »Korupcija je na vseh področjih, ne samo v zdravstvu in je večji problem, kot mislimo. Ponosen sem, da je dr. Brecelj v intervjuju za Reporter povedal, da LMŠ pri korupciji ni bila zraven. To me navdaja s ponosom, bilo je opaženo, da smo novi in da delamo drugače. Glede boja s korupcijo bomo zahtevali, da se vpiše v koalicijsko pogodbo.«
O povolilnem sodelovanju pravi, da so stranke t. i. KUL-a podpisale sporazum in s tem ljudem pokazale, da sodelujejo: »Dali smo jasno vedeti, kam bo kdo šel po volitvah in da ne bo prestopil na drugo stran. Pogajanja o novi vladi pa bo vodil tisti, ki bo sestavljal vlado in od njega bo odvisno, s kom in kako se bo pogajal ter kašne pogoje in pričakovanja bo postavil.«
O cilju na volitvah pa: »Zame je pomembno, da leva sredina kot celota dobi dovolj, se pravi 46 glasov plus, da bo ta, ki bo vlado sestavljal, imel partnerje. Brez partnerjev ne gre.«
Preberite intervju v celoti na povezavi.