Vodja poslanske skupine LMŠ, Brane Golubović je sodeloval na soočenju Televizije Slovenije. Uvodoma je zagotovil, da bomo v LMŠ storili, česar ta vlada ni sposobna – soočili se bomo s poročili mednarodnih institucij in Urada za makroekonomske analize, ki kažejo, da se gospodarski trendi slabšajo in da bo inflacija še nekaj časa ostala visoka. »Temu primerno bomo pripravili različne ukrepe za blažitev posledic tako za prebivalce kot za gospodarstvo. Ta vlada je v zadnjih dveh letih dokazala, da ni dorasla ne času, ne prostoru, da bi lahko reševala probleme, s katerimi se sooča Evropa in Slovenija.« Opozoril je, da Banka Slovenije, UMAR, gospodarska zbornica, celo mednarodni denarni sklad opozarjajo Evropo, naj se pripravi, naša vlada pa si zatiska oči, »UMAR, ki je pripravil analizo padca gospodarske rasti pa so poslali nazaj klop, naj računajo toliko časa, dokler ne bo izračun všeč vladi oziroma, dokler ne bo ena plus ena deset. To je neodgovorno.«
#soocenje 📺 @BranGolubovic @RTV_Slovenija
— Stranka LMŠ (@StrankaLMS) April 19, 2022
Vlada @JJansaSDS je v teh zadnjih dveh letih dokazala, da ni dorasla ne času ne prostoru, da bi lahko reševala probleme, s katerimi se sooča Evropa in tudi Slovenija.
🧵 pic.twitter.com/KethMNOQYf
Golubović je poudaril, da »moramo takoj ustaviti ta eksperiment parcialnega nižanja davkov, ki ga izvaja ta vlada. Z zakonom o dohodnini so razbremenili najpremožnejše in to po tem, ko so se razmere v naši okolici že poslabšale. Izgubili smo 200 milijonov v prihodkih, tako pa smo izgubili manevrski prostor pri nižanju DDV na hrano in energente. Sploh ni vse tako črnogledo in katastrofično, je pa katastrofalna ta vlada.« Glede oskrbe s plinom pa je bil jasen: »potrebujemo polna skladišča plina, da bomo pripravljeni na zimo. Potrebujemo pa tudi infrastrukturo za distribucijo tega plina po Evropi. Nujno pa je tudi, ds Slovenija združi Evropske vire in vire iz zadolževanja ter takoj pristopiti k obnovljivim virom energije. Ne sme se nam zgoditi, da ne bomo imeli sredstev za nadgradnjo distribucijskega omrežja ali za sončne elektrarne. V LMŠ tudi zagovarjamo referendum o novi gradnji nuklearke, a ne smemo dovoliti, da nas gradnja nove jedrske elektrarne uspava in se umaknemo od obnovljivih virov energije – ti so prioriteta.«
Debata je nanesla tudi na problematiko Saleške doline. Golubović je poudaril, da moramo pripraviti kvalitetno prestrukturiranje gospodarstva, saj »je denarja dovolj v skladu za pravičen prehod in iz NNOO, a bojim se, da nihče ne pripravlja projekta zaprtja TEŠ 6 celovito in ga nihče niti ne vodi. Ne moremo govoriti, da bomo TEŠ 6 zaprli do 2033, ne da bi ljudem povedali, kaj bodo potem delali.«
Glede razvoja naše države je Golubović zopet poudaril, da »v LMŠ nismo za parcialno zviševanje ali zniževanje davkov, ampak je treba na mizo dati vse davščine, ki jih imamo, vse štiri blagajne in pa izzive, ki nas čakajo, če damo na stran inflacijo, energente. Demografskim, podnebnim in tehnološkim izzivom je treba prilagoditi naš nadaljnji razvoj. Brez inovativnega podjetništva, brez visoke dodane vrednosti in z vedno manj kadra v gospodarstvu bomo zelo težko dobro živeli.
V LMŠ zmeraj gledamo širšo sliko. Zato je v soočenju Golubović bil kritičen do tistih, ki govorijo, »da moramo znižati davke zato, da bo gospodarstvo lahko delalo. Po drugi strani pa poslušamo, da je treba nadgraditi javni šolski sistem, ga prilagoditi izzivom, ki so pred nami, da bomo lahko imeli inovativno gospodarstvo. V LMŠ trdimo, da je dovolj parcialnosti, treba se je usesti in z družbenim dogovorom odgovoriti na nekatera vprašanja v družbi.« Za uspeh države pa mora upravljanje državnega premoženja je postati profesionalno, dovolj je tega, da generalni sekretarji v katerikoli vladi odločajo o tem, kdo bo direktor nekega državnega podjetja, je bil jasen Golubović.
Poglejte še posnetek celotnega soočenja.