Jani Möderndorfer, poslanec LMŠ, je bil gost sinočnjega predvolilnega soočenja na POP TV na temo zdravstva. Uvodoma je poudaril, da je vloga in naloga vsakega ministra za zdravje, da je v tesni navezi in dobrih odnosih tako s predsednikom vlade kot z ministrom za finance, če želi uspešno voditi svoj resor.
Pri boju zoper korupcijo v zdravstvu je poudaril rešitve stranke LMŠ: »Naši ukrepi za preprečevanje korupcije v zdravstvu so: potrebujemo agencijo za skupna naročila. Ob tem – če želimo imeti tako agencijo – moramo vedeti, kaj kupujemo in za koliko kupujemo. Zato po vzoru mednarodne skupnosti potrebujemo strokovno komisijo, ki bo neodvisna in jo bodo sestavljali ljudje, ki niso samo strokovnjaki, ampak so tudi etično in moralno odgovorni. Ti ljudje pa ne morejo biti večno v komisiji, ker postanejo dovzetni za vplive lobistov.«
#soocenje 📺 @JaniModern @POP_TVprogram
— Stranka LMŠ (@StrankaLMS) April 11, 2022
Glede boja zoper korupcijo v zdravstvu: vemo, kdo je obglavil NPU. Kaj se dogaja s 13 primeri, ki jih je glede nabav zaščitne opreme naznailo računsko sodišče?
🧵 pic.twitter.com/mpJKGyLUiq
Nadaljeval je še, da bo nujno, da se pred izvedbo skupnih naročil določijo tudi merila in standardi materialov, ki jih bomo naročali. Tega ta vlada namreč ni naredila.
Pri čakalnih vrstah je bil jasen – čakalne vrste so problem javnega zdravstva, a se umetno ustvarjajo. »Bom ciničen, čakalne vrste so v veliko veselje zasebnikom in vsem, ki delajo pri zasebnikih. Umetno se ustvarja čakalne vrste, ker to nekomu pride prav. Dogaja se tudi preskakovanje vrst. Namreč nekdo čaka na operacijo v javnem zdravstvenem sistemu 2 leti, potem pa, ker si to lahko privošči, pride pri tem istem zdravniku v zasebni ambulanti na vrsto v 1 mesecu. In vsi tisti, ki čakajo 2 leti na tega istega zdravnika v javnem zdravstvu, imajo resen problem.«
Odločen je bil, da javni zdravstveni sistem ne sme biti gospodarska dejavnost. »Ne moremo kovati dobičkov na ljudeh in njihovih boleznih. Tega ne počne nobena normalna, zdrava družba. OECD je povedal na glas – zdravstveni sistem ni gospodarska dejavnost.«
V drugem delu so se sogovorniki dotaknili pomanjkanja družinskih zdravnikov. »Če kdo, bodo po tej epidemiji zdravniki razumeli, da je smiselno začasno zvišati glavarinski količnik ali vsaj dati moratorij na ustavitev zniževanja. Ker zdravnikov ne bomo dobili čez noč – to je nujni kratkoročni ukrep.«
Nadaljeval je, da imamo nerazumno dolge čakalne dobe in 130.000 ljudi, ki ne morejo do zdravnika. Sčasoma bomo tudi z ostalimi ukrepi – dodatnimi sredstvi, digitalizacijo, razbremenjevanjem, reorganizacijo javnih zavodov in nadzorom težave omilili.
»Veliko se govori, da zdravniki odhajajo v tujino, a to ni res. Kam so šli vsi ti zdravniki? K zasebnikom. V LMŠ nismo za to, da se ukinejo zasebniki, saj zdravstveni sistem ne bi vzdržal. Treba pa jih je jasno ločiti,« je še poudaril.
Predvolilno soočenje so zaključili s pogledi mladih predstavnikov strank na duševne stiske mladih, ki so po epidemiji le še narasle. Jakob Kužnik, glavni tajnik podmladka stranke LMŠ UPI, je ob tem poudaril, da klinični psihologi in psihiatri niso edini profil, ki se ukvarja z duševnimi motnjami mladih. »Pomembni so tudi psihoterapevti, socialno varstvo in izobraževalne ustanove. Zagotoviti moramo takojšnjo obravnavo, preden psihološka stiska preide v psihološko težavo ali motnje. Kako? Področje psihoterapije moramo urediti zakonsko, tako da bo ta kakovostna in dostopna tudi prek javnega sistema.«
#soocenje 📺 @JakobKuznik
— Stranka LMŠ (@StrankaLMS) April 11, 2022
Psihologi in psihiatri niso edini profil, ki se ukvarja z duševnimi motnjami mladih.Pomembni so tudi psihoterapevti, socialno varstvo in izobraževalne ustanove. Zagotoviti moramo takojšnjo obravnavo, preden psihološka stiska preide v psihološko težavo
🧵 pic.twitter.com/B37DefZM6m
Financirati je treba tudi dodatne specializacije in aktivirati vse vire, je še spomnil.