Prišel je čas na moji karierni poti, ko sem se odločila, da se podam na novo pot – v politiko. Pacienti, bližnji so mi v zadnjem času pogosto zastavili vprašanje, zakaj sem se odločila za ta korak.
Eden izmed razlogov je zagotovo interes po izboljšanju položaja zdravstvene nege. Vrsto let delam kot medicinska sestra in vsakodnevno se srečujem s pacienti, ki predstavljajo osrednje mesto mojega delovanja. Vsak izmed njih je edinstven, s svojimi potrebami. Moje večletne delovne izkušnje potrjujejo, da si pacienti želijo kakovostne in varne oskrbe- pomemben del tega je zdravstvena nega.
Če pogledamo položaj zdravstvene nege v zdravstvenem in socialnem sistemu, lahko ugotovimo, da stanje ni optimistično. Če smo nekoč govorili o tradicionalnem modelu, za katerega je veljalo, da je medicinska sestra »pomočnica« zdravniku, se danes s tem nikakor več ne morem strinjati. Zavedam se, da je profesionalizacija poklica medicinske sestre/zdravstvenika v slovenskem prostoru težka, vendar so medicinske sestre ključne za dobro delujoči zdravstveni in socialni sistem. Danes smo medicinske sestre visoko izobražene, skladno z evropsko direktivo, saj gre za reguliran poklic. Pridobljena napredna znanja nam omogočajo, da prevzemamo nove naloge in odgovornost v zdravstvenem sistemu. Zdravstveni sistem ne sme delovati na hierarhičnosti med poklicnimi skupinami, temveč na kakovostnem medpoklicnem sodelovanju vseh poklicnih skupin. O dobro delujočem zdravstvenem in socialnem sistemu bomo lahko govorili takrat, ko bosta sledila potrebam človeka – pacienta.
Medicinske sestre smo prisotne v času zdravja in bolezni, zagotavljamo 24-urno kakovostno in varno zdravstveno nego, pa vendar smo še vedno brez ustreznega statusa in urejenih normativov, kot stanovske kolegice v razvitih evropskih državah. Kot primer dobre prakse navajam skandinavske države (npr. Finska), kjer jim je prioriteta, da so pacienti obravnavani individualno, holistično in varno. Dosedanje ministrice in ministri, pa tudi nekateri vidni politični predstavniki stroke, niso pokazali interesa po zakonski ureditvi dejavnosti zdravstvene nege. Potrebujemo lasten Zakon o zdravstveni in babiški negi, ureditev kadrovskih normativov ter ustrezno umestitvi izvajalcev zdravstvene nege v plačni sistem. Da je vrednotenje dela medicinske sestre neustrezno je razvidno tudi iz podatkov izplačil osebnih dohodkov zaposlenih v javnem sektorju (zdravstvu). Posebej podhranjeno je nagrajevanje izvajalcev zdravstvene nege s poklicno in srednješolsko izobrazbo. Med najbolje plačanimi javnimi uslužbenci ni nobene medicinske sestre, so pa sodelavci iz zdravstvenega tima. Alarmantno, zaskrbljujoče je stanje kadrovskih normativov na področju socialnega varstva. Ti že desetletja ostajajo nespremenjeni, ne glede na demografske spremembe in potrebe starejših, ki bivajo v njih. Za kakovostno oskrbo starejših potrebujemo reorganizacijo socialno varstvenih zavodov, ki nikakor niso prilagojeni potrebam in funkcionalnemu stanju starejših. Sem zagovornica združitve zdravstvenega in socialnega ministrstva v enovit sistem, ki bo prijazen do uporabnika teh storitev. Predvsem pa mora zakonodaja slediti potrebam uporabnikov, ne pa interesom posameznikov.
Prepričana sem, da je bilo za medicinske sestre v teh letih narejenega premalo, zato so potrebne spremembe. Zavedam se, da so v zdravstvenem sistemu najpomembnejši pacienti, ki vedno pogosteje kritično ocenjujejo delo medicinskih sester. Kot doktorska kandidatka socialne gerontologije in predsednica Sekcije medicinskih sester v promociji zdravja in zdravstveni vzgoji, si želim z aktivno vlogo na svojem strokovnem področju do nujnih sprememb in izboljšanja položaja medicinskih sester ter kakovostne obravnave pacientov na vseh nivojih zdravstvenega varstva. Zame priviligirane skupine ne obstajajo – s strokovnim znanjem, pogumom in srcem, želim že napisane »teorije prenesti v prakso«.
Medicinske sestre moramo prevzeti odgovornost za razvoj lastne profesije, naše naloge, vloge ne smejo ostati zgolj izvedbene, morajo postati odločevalne, zaslužimo si mesto v posvetovalnih organih, zato sem se tudi odločila za novo pot, za pot v politiko, ker verjamem v spremembe. Vesela bom vaše podpore in predlogov.
Se nadaljuje……
Nataša Vidnar, kandidatka LMŠ