Naj vam že v uvodu odgovorim na vprašanje, zakaj sem se odločila za ta zapis.
Ko sem se leta 2018 odločila vstopiti v stranko LMŠ, smo imeli slogan: Človek. Skupnost. Država.
Osebno mi je še vedno na prvem mestu Človek. Tisti mali človek s 1001 problemom, na katerega se rado pozabi in čigar glas ni slišan.
Cerkno in Idrija sta se kljub majhnosti in težavni geografski legi razvila v občini, ki imata na zemljevidu pomembno mesto z rastočim in uspešnim gospodarstvom.
Za uspešen razvoj in ohranjanje življenja v teh krajih pa je zdravje in skrb za zdravje prebivalcev in prebivalk ključnega pomena.
Zdravje je največja vrednota in temeljna človekova pravica.
Že desetletja smo priča pozivom svetovne zdravstvene politike h krepitvi primarne zdravstvene ravni.
Slovenija ima zdravstveno varstvo organizirano na treh ravneh: primarni, sekundarni in terciarni. Definicija javnega zdravstva se stalno spreminja zaradi sprememb zdravstvenega sistema in obsega področja za varovanje zdravja prebivalcev.
Primarna zdravstvena raven obsega osnovno zdravstveno varstvo in lekarniško dejavnost. Zavedati se je treba, da se večina zdravstvenih problemov še vedno reši na primarni ravni. Ta temelji na zagotavljanju načel univerzalne dostopnosti do zdravstvene oskrbe in pokritosti na podlagi zdravstvenih potreb, enakosti v zdravju kot delu razvojne naravnanosti k socialni pravičnosti, soudeležbi skupnosti pri opredeljevanju in izvajanju zdravstvenih programov, medsektorskem interdisciplinarnem pristopu do zdravja, kakovosti, varnosti in učinkovitosti.
Primarna zdravstvena raven je med drugim tudi odsev ekonomskega, političnega in kulturnega sistema družbe ter splošne strukture zdravstvenega sistema. Skrb za zdravje prebivalcev je proces, ki je sestavljen iz več elementov, vključno s pravilnim diagnosticiranjem bolezni, posameznikovo skrbjo za svoje zdravje in z zagotavljanjem dolgotrajne nege za najbolj rizični del prebivalstva.
V nadaljevanju prilagam še preglednico o gibanju števila prebivalcev v letu 2020 v občinah Cerkno in Idrija v primerjavi s stanjem na državni ravni.
Preglednica : Naravno gibanje prebivalstva po občinah Cerkno in Idrija
Iz preglednice lahko ugotovimo, da je bil naravni prirast na 1.000 prebivalcev v občini Idrija v letu 2020 negativen in je znašal –6,1, medtem ko je bil naravni prirast v letu 2020 v Cerknem pozitiven in je znašal 0,2 (v Sloveniji –2,5).
Naj zaključim z mislijo, da javno zdravstvo je in mora ostati javno dostopno v najširšem pomenu, s tem, da vključi vse telesne, psihosocialne in zdravstvene dejavnike, ki vplivajo na zdravje.
Viri:
Natalija Kovač Jereb, kandidatka LMŠ
Bi želeli biti seznanjeni s stališči, mnenji, načrtom in z vsemi aktivnostmi stranke Lista Marjana Šarca?
Vabimo vas, da se nam pridružite.