»Izključevanje« in »povezovanje« sta dve besedi, ki ju pogosto slišimo, ko beseda nanese na politiko, zlasti na dogajanje tik pred volitvami. Veliko pa se tudi govori o »razklanosti« naroda.
Povezovanje na desni, povezovanje na sredini, povezovanje na levi itd… A kaj pri nas sploh je desno, sredina in levo? Vemo, da je stranka SDS (takrat še SDSS) leta 1994 zaprosila za članstvo v Socialistični internacionali, kamor ni bila sprejeta, ker je bila sprejeta stranka SD (takrat ZLSD). Po tem neuspelem poskusu je naredila obrat v desno in do današnjega dne prišla na skrajno desno polovico političnega spektra. Je tudi edina stranka v Sloveniji, kjer je predsednik nekdanji član Zveze komunistov. Poleg njega samo še Borut Pahor, ki pa ne vodi več stranke SD.
To so sicer že zdavnaj prežvečene teme, ki zanimajo zgolj peščico zanesenjakov, a vendarle ni odveč poznati zgodovine samostojne Slovenije za razumevanje nekaterih dejanj in političnih dogodkov.
Beseda povezovanje utegne postati celo beseda leta, če se bo nadaljevalo s takim tempom. A pri povezovanju je bistveno, kakšno vsebino le to prinaša s seboj. Vsebina določa obseg možnega povezovanja, saj je vedno treba misliti na prihodnost in se postaviti v čas pisanja koalicijske pogodbe. Bo kompatibilno, ali ne bo… Potrebno pa je tudi imeti v mislih posamezna dejanja in odločitve ob pomembnih glasovanjih v DZ, ki so se odvila v zadnjem času.
Desno, levo in sredina so pojmi, ki sami po sebi ne povedo nič. Dejanja so tista, ki določajo, kdo je kje in kaj zagovarja. Samorazglasitev politične orientacije je nična, če ni podkrepljena z dejanji, temveč z interesi.
V LMŠ smo vedno pripravljeni na sodelovanje, zlasti s civilno družbo. To smo udejanili na referendumu o vodah in tako nameravamo delovati tudi v prihodnje.
Pa še nekaj o razklanosti, ki da hromi družbo. Ja, nekateri bi si to želeli, da lahko igrajo večno žrtev in jih onemogočajo na vsakem koraku. A razklanost je mit. Tako v političnem, kakor v družbenem smislu.
Politično gledano sedanji vladajoči in njihovi podporniki v DZ predstavljajo majhen delež volilnega telesa, vsekakor pa daleč od tega, da bi bilo pol pol.
Kar se pa družbene razklanosti tiče, je pa sploh odveč govoriti o njej. Denis Avdić z ekipo je spet zbral preko milijona evrov sredstev, kar pomeni, da imajo (mo) ljudje v Sloveniji še vedno močan čut za sočloveka.
Je pa res, da bo potrebno s strani politike nehati ustvarjati psihozo z nedorečenimi ukrepi, ki se spreminjajo iz dneva v dan in ljudi jeziti vsak dan z novo afero od kemičnih svinčnikov do madžarskega goriva za javno upravo.
Marjan Šarec, predsednik LMŠ
Bi želeli biti seznanjeni s stališči, mnenji, načrtom in z vsemi aktivnostmi stranke Lista Marjana Šarca?
Vabimo vas, da se nam pridružite.