Delo v računovodskih servisih je v zadnjem obdobju vse prej kot enostavno, saj imajo že od začetka epidemije znatno povečan obseg dela. Vemo, kako zahtevno je spremljati in slediti vsem ukrepom, ki jih zaradi zajezitve širjenja epidemije sprejema vlada. Bili so trenutki, ko jim niti strokovnjaki niso znali odgovoriti, kaj kateri ukrep pomeni in kako bo to videti v praksi. Pa vendar so v računovodskih servisih vseskozi pomagali strankam, jim urejali subvencije, pomagali pri rednem izplačevanju plač delavcem ter s tem reševali delovna mesta, podjetja in samostojne podjetnike.
Nedavno so izpostavili problematiko oproščenih prispevkov za prvi vpis v register. Samostojni podjetniki, ki prvič opravljajo dejavnost, so tri leta oproščeni prispevka za PIZ. Nihče pa ne ve natančno, kako se te oprostitve obravnavajo pri normiranih s.p-jih. Lani so imeli navodilo, da se oproščeni prispevki sicer prištejejo k prihodkom, a se istočasno izvzamejo. Torej podjetniki od oproščenih prispevkov niso plačali dohodnine. Težava se pojavi, ker Zakon o dohodnini pravi, da se od prispevkov dohodnina ne plača. Letos se je – kot kaže – stališče FURS spremenilo in se ti prispevki ne smejo več izvzeti. Računovodje so mnenja, da je to diskriminatorno do normirancev v primerjavi z rednimi s.p.-ji, pri katerih se oprostitev prišteje tako v prihodke kot v stroške, pri normirancih pa samo v prihodke. Računovodski servisi so se tako znašli pred zahtevno nalogo, saj ne vedo, kako pravilno ravnati.
Oddaja vloge za karanteno je omejena na 8 dni od prvega dne odsotnosti zaposlenega. Računovodje opozarjajo, da je v večini primerov ta rok prekratek in delodajalci posledično izgubijo možnost povračila nadomestila plače. Številni delavci namreč niti ne poznajo postopka, nimajo dostopa do spleta ali so računalniško nepismeni, zato jim to predstavlja velike težave pri pravočasnem pridobivanju izjave o napotitvi v karanteno. Ko pa jim to že uspe, jo morajo v roku 24 ur dostaviti delodajalcu, ta pa mora v 8 dneh od prvega dne karantene oddati vlogo za povračilo nadomestila. Žal se opisan postopek časovno mnogokrat ne izide in delodajalec tako izgubi vsako pravico glede refundacije.
V skladu z navedenim na Vlado Republike Slovenije naslavljam pobudo, da 8-dnevni rok od prvega dne odsotnosti zaposlenega za oddajo vloge za karanteno sprosti oziroma odpravi, saj delodajalci zaradi kratkega roka nemalokrat izgubijo pravico do refundacije sredstev.
Računovodski servisi in njihovi zaposleni so večkrat zmedeni, kako pravilno postopati, kot se je izkazalo pri problematiki oproščenih prispevkov za prvi vpis v register, zato predlagam Vladi Republike Slovenije naj pripravi jasna navodila in naj natančno opiše postopke, po katerih se bodo – ob vseh spremembah – računovodski servisi lahko ravnali.
Poleg tega je delovanje zaposlenih v računovodskih servisih zaradi povišanega števila obolelih, odrejenih karanten in povečanih izostankov z dela zaradi višje sile precej okrnjeno. To onemogoča ustrezno načrtovanje dela ob zahtevanih predpisanih rokih za oddajo različnih poročil državnim in drugim organom, zato predlagam tudi sledeče:
podaljšanje roka za predložitev davčnega obračuna akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti,
podaljšanje roka za predložitev davčnega obračuna davka od dohodkov pravnih oseb,
podaljšanje roka za pripravo in posredovanje zaključnih računov in letnih poročil za leto 2021, ki se oddajata AJPES
podaljšanje roka za priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, za določitev nove zavarovalne osnove v letu 2021 in
podaljšanje skrajnega roka za sestavo in odpremo informativnega izračuna dohodnine za leto 2021.
Andreja Zabret, poslanka LMŠ